Pojem imunologické okno bývá často zmiňován. Kdy začít s příkrmy je v různých zemích různé, jednoduše řečeno jde o postupné seznámení výlučně kojeného miminka s různými chutěmi a konzistencemi pevné stravy a umožnit organismu seznámit se s tímto typem potravy, která obsahuje i řadu alergenů.
S tím, jak je tento pojem chápán a interpretován v Čechách nebo na Slovensku, se rozhodně nesetkáte v zahraničí. Zajímavé že? Česko-Slovenská Pediatrická Společnost doporučuje zavádět příkrmy v období mezi 4.-6. měsícem věku miminka, aby se snížilo riziko vzniku alergií. Ovšem stanovisko ČPS se liší od ostatních, i od Světové zdravotnické organizace (WHO), která na základě dat získaných z mnoha studií doporučuje výlučné kojení do 6. měsíce věku miminka, dále kojit s postupným zaváděním příkrmů alespoň do 2 let věku miminka.
Jak je to s tolerancí alergenů v těle? Na alergeny organismus normálně nereaguje, protože při kontaktu alergenů v potravě s imunitním systémem (chránící povrch sliznic trávícího traktu) dochází ke spuštění tlumivé reakce a znemožnění nežádoucí odpovědi. Tento důležitý děj se nazývá orální tolerance a chrání sliznici lidského těla před nežádoucí a poškozující imunitní reakcí na alergeny, které se běžně v potravě nachází. Až narušení této orální tolerance má za následek vznik potravinových alergií. Na základě několika studií začalo být doporučováno spoustu postupů, nicméně studie dále pokračují a dosavadní vědecké studie zatím jednoznačně neprokázaly nutnost zavést příkrm v době 4.-6. měsíce pro zamezení vzniku alergií.
Je vhodné začít s příkrmy v době, kdy miminko o jídlo projeví samo zájem. Zavádět příkrm by se měl pozvolna a zároveň s kojením, které podporuje vznik tolerance na potravinové alergeny a umožňuje lepší trávení zkonzumované stravy. Strava by měla být velice pestrá, v různých konzistencích a chutích. Více o příkrmech najdete zde.
Jediné, na čem se většina studií, týkajících se imunologického okna, schodují je:
– při zavádění příkrmů je nutno respektovat vývojovou zralost miminka (což bývá právě mezi 4. – 6. měsícem věku miminka.),
– pokud miminko projevuje o jídlo zájem před ukončeným 6.měsícem věku, lze ji zavést dříve, ne však před ukončeným 4.měsícem,
– není třeba odkládat zavádění potravin, které obsahují potravinové alergeny,
– pro prevenci vzniku alergických onemocnění je důležitá primárně pestrá strava,
– orální tolerance pravděpodobně závisí na množství podaného alergenu.
Na závěr lze říci, že zavedení příkrmů není jediným faktorem, rozhodujícím o tom, zda dítě v budoucnu bude nebo nebude mít potravinové či jiné alergické reakce. Zároveň neexistuje správný čas pro zavedení pevné stravy, abychom 100% předešli alergiím. Pokud se objeví, některé vymizí, jiné zůstávají a je třeba s nimi pracovat (optimálně odstranit jejich příčinu).
Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.